איך מבצעים השתלת שיניים בגיל צעיר יחסית?

האסתטיקה חשובה למבוגרים וצעירים כאחד, עובדה: כבר מגיל צעיר אנו מתעסקים במראה שלנו, בלבוש ובכל שאר המאפיינים החיצוניים של הגוף. לכן, אם וכאשר מצבן של השיניים שלנו אינו טוב אנו עשויים להרגיש חוסר ביטחון, מה שהופך את טיפולי השיניים לרלוונטיים בכל גיל.

יחד עם זאת, ישנם טיפולים שלא מתאימים לכל אחד ושאף לא ניתן לבצע אותם בגילאים מסוימים, כמו למשל טיפול השתלת שיניים. מה התנאים המתאימים לטיפול השתלת שיניים? והאם אפשר לבצע את הטיפול בגילאים צעירים יחסית?

ראשית כל – מהו טיפול השתלת שיניים?

לאורך החיים רבים מאיתנו עשויים לעבור טיפולים שונים כדי לשמור על האסתטיקה של העור, הגוף והמראה שלנו כמו למשל טיפולי פנים, מניקור ופדיקור, טיפולי אנטי אייג'ינג וכדומה. טיפול השתלת שיניים, המוכר גם כהשתלה דנטלית, תורם לאסתטיקה של הפה ומטפל במקרים בהם ישנו אובדן של שיניים ואין אפשרות לטפל בדרך אחרת או לשמר את השיניים הטבעיות. כשמו כן הוא, טיפול כולל השתלת שורש מלאכותי לשן חסרה או שנעקרה במטרה להחליף את השן הטבעית. ישנם גדלים שונים של שתלים דנטליים והשתל הנבחר מותאם ללסת המטופל תוך התייחסות לגורמים שונים, החל במבנה הלסת ועד דרישות אסתטיות מסוגים שונים.

שיטות של השתלת שיניים

יש מגוון שיטות להשתלת שיניים כמו למשל השתלת שיניים בשני שלבים, העמסה מיידית, השתלת שיניים ALL ON 4, השתלה ביום אחד ועוד. טיפולים אלו שונים זה מזה בעיקר בזמן ההמתנה בין טיפול לטיפול. השתלה דנטלית זהו טיפול כירורגי אשר במהלכו מוברג שורש מלאכותי ללסת, לכן הטיפול הסטנדרטי דורש זמן המתנה הכולל החלמה וקליטת השתל. לאחר ההחלמה הרופא יישם את המבנה הקבוע והכתר. בטיפולים של העמסה מיידית והשתלה ביום אחד, המטופל יוצא מהטיפול עם מבנה זמני עד לקבלת המבנה הקבוע, כך שזמן ההמתנה עד לחיוך המושלם מתקצר משמעותית. הבדל נוסף בין השיטות בא לידי ביטוי בטכנולוגיה שהרופא מיישם בהתאם לניסיונו והעדפתו. המגוון הרחב של שיטות להשתלת שיניים מאפשר התאמה מלאה למצבו של המטופל ולצרכי הטיפול.

מהו הגיל המתאים להשתלת שיניים?

ניתן לבצע השתלת שיניים החל מגילאים 17-18, אז מבנה העצמות מסיים את תהליך הגדילה שלו, כאשר לא ניתן לבצע השתלת שיניים למטופלים החולים בסוכרת לא מאוזנת או במחלות ממאירות בדם ובלסת. שלבי הטיפול כוללים בדיקה של מומחה לשיקום הפה ותכנון הטיפול בהתאם. שלב זה מאפשר את יישום השתלים בזווית ובמיקום הנכונים והוא חשוב מאוד להצלחת הטיפול ולתפקוד השיניים ועמידותן בעתיד. השלב השני כולל את יישום התכנון באופן מלא ואופטימלי למצבו של המטופל.

לסיכום: כדי לבדוק על טיפול השתלת שיניים בגיל צעיר מומלץ לפנות לרופא מומחה שיבצע בדיקה מקיפה ויבדוק אם אכן אתם מתאימים לטיפול, תוך שממליץ על שיטת הטיפול המתאימה.